نصب پلاگین‌های جدید

~ 0 min
2017-02-21 12:16

معماری مودل به صورتی است که امکانات و قابلیت‌مختلف را با استفاده از مجموعه‌ای از پلاگین‌ها فراهم می‌کند. می‌توان برخی از این پلاگین‌ها را حذف کرد و یا اینکه با نصب پلاگین‌های مختلف امکانات و قابلیت‌های جدیدی به مودل اضافه کرد. در واقع مودل از یک هستهٔ مرکزی و یک سری پلاگین تشکیل شده است.

پلاگین‌های استاندارد و پلاگین‌های افزودنی

برخی از پلاگین‌های مودل با عنوان پلاگین‌های استاندارد شناخته می‌شوند. این پلاگین‌ها هنگامی که بستهٔ استاندارد مودل را از سایت مودل دریافت می‌کنید همراه با مودل نصب می‌شوند.

پلاگین‌های دیگری هم برای مودل آماده شده‌اند که می‌توانند به مودل اضافه شوند تا قابلیت جدیدی را به مودل شما اضافه کنند. در سایت رسمی مودل قسمتی به‌عنوان فهرست پلاگین‌ها وجود دارد که لیستی از پلاگین‌های قابل دریافت را فراهم کرده است.

نکات قابل توجه برای سایت‌های تحت بهره‌برداری

یک اخطار بسیار مهم: توجه داشته باشید که پلاگین‌های اضافی که جزو پلاگین‌های استاندارد نیستند به‌طور رسمی توسط تیم مودل پشتیبانی نمی‌شوند. برخی از این پلاگین‌ها به‌طور کامل بازبینی نشده‌اند و ممکن است که کیفیت آنها برای سایت شما مناسب نباشد. توجه داشته باشید که پلاگین مورد نظر شما ممکن است دقیقا آن کاری که شما انتظار دارید را انجام ندهد. ممکن است مشکلات امنیتی جدی‌ای داشته باشد یا اینکه ممکن است اصلا کار نکند.

 • اگر می‌خواهید پلاگین جدیدی را بر روی یک سایت مودل که تحت بهره‌برداری است نصب کنید، ابتدا مطمئن شوید که آیا واقعا به این پلاگین احتیاج دارید؟ دارا بودن قابلیت‌های بیشتر به این معنی است که چیزهای بیشتری باید پشتیبانی شوند، ایرادات بیشتری ممکن است وجود داشته باشند، و نگرانی‌های بیشتری در هنگام ارتقای مودل به نسخه‌های بعدی وجود خواهد داشت.
 • آیا پلاگین مورد نظر شما تحت پشتیبانی و نگهداری مداوم است؟ اگر اشکالی پیش بیاید آیا می‌توانید پشتیبانی (رایگان یا حتی غیر رایگان) دریافت کنید؟ اگر ایرادی در پلاگین پیدا شود، آیا آن ایراد برطرف خواهد شد؟
 • اگر پلاگین مورد نظر شما در نسخه‌های بعدی مودل کار نکند چه کار خواهید کرد؟
 • اگر پلاگین مورد نظر شما نیازمند تغییر دادن برخی از فایل‌های استاندارد مودل است، آنگاه پلاگین شما تنها در همان نسخهٔ خاص مودل که اعلام کرده است کار می‌کند و احتمال اینکه تغییرات شما از ارتقای مودل جان سالم به‌در برد نزدیک به صفر است.

نصب پلاگین

برای اینکه یک پلاگین جدید در مودل نصب شود، (۱) ابتدا باید کد این پلاگین در محل صحیح در بین فایل‌های مودل قرار داده شود و (۲) سپس صفحهٔ اصلی مدیریت (صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > تذکرات») بازدید شود تا فرایند نصب پلاگین کامل شود.

قرار دادن کد پلاگین در محل صحیح به ۳ طریق می‌تواند انجام شود:

نصب مستقیم از فهرست پلاگین‌های مودل

(این قابلیت از نسخهٔ ۲٫۵ به مودل اضافه شده است)

 1. به‌عنوان مدیر وارد سایت شوید و به صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > پلاگین‌ها > نصب پلاگین‌ها» بروید.
 2. بر روی دکمهٔ «نصب پلاگین از فهرست پلاگین‌های مودل» کلیک کنید.
 3. پلاگین دلخواه خود را جستجو کنید. سپس بر روی دکمهٔ «نصب» یا «install» کلیک کنید و بعد روی پیوند «ادامه» کلیک کنید. اگر دکمهٔ «نصب» یا «install» را در زیر نام پلاگین مورد نظرتان نمی‌بینید، به این معنی است که پلاگین مورد نظر شما با نسخهٔ مودل شما سازگار نیست.
 4. اگر پیام «اعتبارسنجی موفق بود!» یا «Validation passed» را مشاهده کردید، بر روی دکمهٔ «نصب پلاگین» کلیک کنید.

نصب از طریق ارسال فایل فشردهٔ zip

(این قابلیت از نسخهٔ ۲٫۵ به مودل اضافه شده است)

 1. به فهرست پلاگین‌های مودل بروید، نسخهٔ مودلتان را انتخاب کنید، سپس پلاگین مورد نظرتان را جستجو کرده و با کلیک بر روی دکمهٔ «دریافت» یا «download» آن را دریافت کنید. اگر دکمهٔ «دریافت» یا «download» را در زیر نام پلاگین مورد نظرتان نمی‌بینید، به این معنی است که پلاگین مورد نظر شما با نسخهٔ مودل شما سازگار نیست.
 2. به‌عنوان مدیر وارد سایت مودلتان شوید و به صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > پلاگین‌ها > نصب پلاگین‌ها» بروید.
 3. فایل zip مربوط به پلاگین را به سایت ارسال کنید، نوع پلاگین صحیح را انتخاب کنید، مربع مربوط به «تصدیق» را علامت بزنید و سپس بر روی دکمهٔ «نصب پلاگین از روی فایل zip» کلیک کنید.
 4. اگر پیام «اعتبارسنجی موفق بود!» یا «Validation passed» را مشاهده کردید، بر روی دکمهٔ «نصب پلاگین» کلیک کنید.

در هر دو روش فوق، پس از کلیک بر روی دکمهٔ «نصب پلاگین» به‌طور خودکار به صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > تذکرات» هدایت خواهید شد و فرایند نصب پلاگین کامل خواهد شد.

نصب دستی بر روی کارگزار

اگر نمی‌توانید از دو روش قبلی برای قرار دادن کد پلاگین در فایل‌های مودل استفاده کنید (احتمالا به این دلیل که برنامهٔ کارگزار وب شما مجوز نوشتن بر روی دایرکتوری مودل را ندارد تا این کار را به صورت خودکار برایتان انجام دهد)، آنگاه باید کد پلاگینتان را به صورت دستی بر روی محل مناسب در کارگزار مودل کپی کنید.

ابتدا باید بدانید که کد پلاگین را در کدام‌یک از دایرکتوری‌های مودل باید قرار دهید. بسته به اینکه پلاگین مورد نظر چه نوع پلاگینی باشد، این دایرکتوری متفاوت خواهد بود. برخی از دایرکتوری‌های رایج به این صورت هستند:

 • پوسته‌ها در دایرکتوری theme
 • ماژول‌های فعالیت در دایرکتوری mod
 • بلوک‌های کناری در مسیر blocks
 • انواع مختلف سؤال در مسیر question/type
 • قالب‌های نمایش درس در دایرکتوری course/format
 • گزارش‌های مدیریتی در دایرکتوری admin/report

برای نصب پلاگین موارد زیر را انجام دهید:

 1. به فهرست پلاگین‌های مودل بروید، نسخهٔ مودلتان را انتخاب کنید، سپس پلاگین مورد نظرتان را جستجو کرده و با کلیک بر روی دکمهٔ «دریافت» یا «download» آن را دریافت کنید. اگر دکمهٔ «دریافت» یا «download» را در زیر نام پلاگین مورد نظرتان نمی‌بینید، به این معنی است که پلاگین مورد نظر شما با نسخهٔ مودل شما سازگار نیست.
 2. پلاگینی که دریافت کرده‌اید را در محل مناسب (با توجه به نوع پلاگین) بر روی سرور مودلتان از حالت فشرده خارج کنید (unzip کنید).
 3. به‌عنوان مدیر وارد سایت مودلتان شوید و به صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > تذکرات» بروید.

حذف پلاگین

برای اینکه یک پلاگین را حذف کنید، به صفحهٔ «تنظیمات > مدیریت سایت > پلاگین‌ها > مرور پلاگین‌ها» بروید و بر روی پیوند «حذف» در مقابل پلاگینی که می‌خواهید حذف شود کلیک کنید.

پس از حذف پلاگین از طریق مودل، باید دایرکتوری مربوط به پلاگین را هم از بین فایل‌های مودل پاک کنید تا این پلاگین مجددا به‌طور ناخواسته نصب نشود.

امتیاز متوسط 5 (3 نظر)

شما می‌توانید دربارهٔ این مقاله نظر دهید

Gravatar
مهدی (2014-08-04 16:59)
ضمن سلام خسته نباشید. خواستم بدونم میشه تم هایی که تو سایت مودل ارائه شده رو نمایش بیشترویرایش کرد. اگه امکانداره یکم توضیح بدید.
Gravatar
مدیر سامانه (2014-08-07 01:47)
مهدی عزیز، بله می‌توان. این کار بسته به تم‌های مختلف کمی متفاوت است. ولی معمولا تغییراتی که نمایش بیشترمی‌خواهید بدهید با تغییر دادن فایل‌های css مربوط به تم امکان‌پذیر است.
Gravatar
مینا (2015-04-25 19:40)
با سلام ببخشید می خواستم بدونم آیا سیستم مودل از نظر امنیتی مناسب است؟ رخنه های امنیتی نمایش بیشتردر آن وجو ندارد؟
Gravatar
مدیر سامانه (2015-04-26 08:07)
مینای عزیز، کد مودل توسط متخصصین امنیتی مرتبا بررسی می‌شود. البته توجه داشته باشید که همانند هر نرم‌افزار نمایش بیشتردیگری، برای داشتن یک سیستم امن باید از آخرین نسخه استفاده کنید و مرتب نسخه خود را به‌روز نگاه دارید.