تعریف آزمون

~ 0 min
2017-02-21 12:30

یکی از ماژول‌های فعالیت مودل، ماژول آزمون است. همانطور که از نام این ماژول برمی‌آید، از آن می‌توان برای گرفتن آزمون از شرکت‌کنندگان درس‌ها استفاده کرد. برای اضافه کردن آزمون به یک درس:

الف) ابتدا باید تنظیمات کلی آزمون را انجام دهید و آزمون را بسازید

ب) پس از ساخته شدن آزمون می‌توانید سؤال‌های آن را تعریف کنید

پیکربندی آزمون

اگر در درس خود به حالت ویرایش بروید و اقدام به ساختن یک فعالیت از نوع آزمون کنید (به اضافه کردن و حذف فعالیت‌ها و منابع مراجعه کنید) یا اینکه بر روی پیوند «پیکربندی» در مقابل عنوان یکی از آزمون‌هایی که از قبل تعریف شده است کلیک کنید، به صفحهٔ پیکربندی آزمون وارد خواهید شد.

در صفحهٔ پیکربندی می‌توانید تنظیمات کلی مربوط به آزمون را انجام دهید. تنظیماتی شامل اینکه:

  • آزمون در چه زمانی در دسترس قرار بگیرد و در چه زمانی از دسترس خارج شود
  • زمان شرکت در آزمون محدود باشد یا خیر
  • ترتیب نمایش سؤال‌های آزمون به چه نحوی باشد
  • صفحه‌بندی آزمون چگونه باشد
  • بازخوردهایی که در هر زمان به شاگردان داده می‌شود شامل چه چیزهایی باشد
  • آیا می‌توان بیش از یک بار در آزمون شرکت کرد یا خیر
  • اگر می‌توان بیش از یک بار شرکت کرد آیا باید بین دفعات متعدد شرکت در آزمون فاصلهٔ زمانی خاصی وجود داشته باشد یا خیر
  • اگر می‌توان بیش ار یک بار در آزمون شرکت کرد، نمرهٔ نهایی شرکت‌کنندگان در آزمون چگونه محاسبه شود
  • آیا نیاز است که برای امنیت بیشتر آزمون، محدودیت‌هایی روی مرورگر کاربران اعمال شود یا خیر

پس از تعیین تنظیمات دلخواه بر روی یکی از دکمه‌های «ذخیره و بازگشت به درس» یا «ذخیره و نمایش» کلیک کنید تا تنظيمات شما ذخیره شود.

ویرایش محتوای آزمون

پس از اینکه تنظیمات کلی آزمون را انجام دادید می‌توانید سؤال‌های آزمون را تعیین کنید. برای این کار وارد آزمونی شوید که قبلا آن را ساخته و پیکربندی کرده‌اید. اگر قبلاً هیچ سؤالی به آزمون اضافه نکرده باشید، دکمه‌ای با عنوان «ویرایش محتوای آزمون» در وسط صفحه خواهید دید. صرف‌نظر از اینکه این دکمه نمایش داده شود یا خیر، پیوندی با همان عنوان (با عنوان «ویرایش محتوای آزمون») در بلوک تنظیمات و در قسمت «مدیریت آزمون» وجود دارد که همواره می‌توان از آن استفاده کرد.

ویرایش محتوای آزمون

با کلیک بر روی «ویرایش محتوای آزمون» به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که در آن می‌توانید سؤال‌هایی که می‌خواهید در آزمون باشند را از بانک سؤال انتخاب کنید یا حتی سؤال‌های جدیدی را تعریف کنید و در آزمون قرار دهید.

ویرایش محتوای آزمون

در این قسمت سؤال‌هایی که قبلاً به آزمون اضافه کرده‌اید را خواهید دید. همیچنین می‌توانید ترتیب و صفحه‌بندی سؤال‌ها را تغییر دهید.

اضافه کردن سؤال به آزمون به‌طور مستقیم

اضافه‌کردن سؤالدر صفحهٔ «ویرایش محتویات آزمون» می‌توانید صفحه‌های تشکیل‌دهندهٔ آزمون را مشاهده کنید. در قسمت مربوط به هر یک از این صفحه‌ها دکمه‌ای با عنوان «اضافه‌کردن یک سؤال...» قرار دارد. با کلیک بر روی هر کدام از این دکمه‌ها، پنجره‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید نوع سؤالی که می‌خواهید تعریف و به صفحهٔ مورد نظر در آزمون اضافه کنید را تعیین کنید. با انتخاب هر کدام از انواع سؤال موجود در لیست، توضیحی در مورد نوع سؤالی که انتخاب شده است در سمت چپ نمایش داده می‌شود.

 

اضافه کردن سؤال به آزمون از بانک سؤال

در سمت چپ صفحهٔ «ویرایش محتوای آزمون» محتوای بانک سؤال نمایش داده می‌شود. می‌توانید هر کدام از سؤال‌های بانک سؤال را به آزمون اضافه کنید یا آزمونتان را به نحوی تنظیم کنید که شامل چند سؤال تصادفی از بانک سؤال باشد.

امتیاز متوسط 4.78 (9 نظر)

شما می‌توانید دربارهٔ این مقاله نظر دهید